Szlovákia - MAGAS-TÁTRA
MAGAS TÁTRA - Kis-Viszoka 2428 m
|
Elnevezései:
 Kis-Viszoka - magyar
 Východná Vysoká - szlovák
 Mała Wysoka - lengyel
 Felker Hochwarte - német
A Kis-Viszóka-csúcs (Vychodná Výsoká) (2428,6 m) a Lengyel-nyeregtől K-re fekvő, sűrűn látogatott, híres kilátóhegy. Tövében három völgy terül el: a Poduplaszki-Mormota-völgy és a Nagy-Tarpataki-völgy, amelyekbe igen meredek falakban szakad le, továbbá a Felkai-völgy, amely felé viszont enyhe, omladékos lejtőkkel ereszkedik alá. A Kis-Viszokában a Lengyel-nyereg felől – Ny-ról – jövő főgerinc megtörik s é. irányban ereszkedik alá a Rovátka mély bevágásához. Azonkívül a Kis-Viszokából – a Ny-ról jövő főgerinc egyenes folytatásában – K felé egy hosszú oldalgerinc indul ki, amely a Bibircsben éri el a legnagyobb magasságát s a Nagyszalóki-csúccsal ér véget. Ebben az irányban – vagyis K-re – a Dubke-rés választja el a szomszédos Szontagh-csúcstól. A Kis-Viszoka kilátása igen szép és kiterjedt. Különösen impozáns a szemben emelkedő Gerlachfalvi-csúcs széles tömege s szép a Nagy-Tarpataki-völgy változatos hegykoszorúja. Első ismert megmászója: Jármay László 1888-ban, de könnyű elérhetősége miatt valószínű már előtte is jártak a csúcson. Magyar elnevezése a szlovákból van átvéve; a vysoká=magas nem kivételes magasságát jelenti, hanem inkább a kitűnő kilátást a környező csúcsokra. A Kis jelzővel különböztették meg a magasabb, szlovákul Vysokának nevezett Tátra-csúcstól. Ez az elnevezés maradt meg a lengyel nyelvben is. Az elnevezés jelentése különben igazi fából vaskarika, mivel a szlovák vysoká=magas, azaz jelentése Kis-Magas. A Keleti-Viszoka (Keleti-Magas) név egy kicsit értelmesebb. Grósz Alfréd a Felker Hochwarte (Felkai-magas-őrtorony) elnevezést javasolta. 1902-ben Englisch Károly a Jármay-csúcs elnevezést javasolta, de ez nem talált kellő visszhangra.

I. ÚTVONAL:
|
Kelet felől a Kis-Tarpataki völgyön át.
|
1. szakasz: Tatranská Polianka - Sziléziai-ház
NYÁRI útvonal: 
Menetidő:
 Fel: 2:00
 Le: 1:40
Szintkülönbség: + 665 m
Távolság: 4,49 km
Nehézségi fok:
 Nyáron: UIAA '0'
Szállás: Sziléziai-ház
TÉLI útvonal: Nagyjából a nyári útvonalat követi, de jó hóviszonyok esetén az egyenes vonalvezetés miatt rövidebb lehet.
Menetidő: [A hóviszonyok függvényében tág határok között változhat.]
 Fel: 2:15
 Le: 1:50
Szintkülönbség: + 665 m
Távolság: 4,49 km
Nehézségi fok:
 Télen: F
Szállás: Sziléziai-ház
Kiindulási pont Tatranská Polianka. A települést északi irányban a  jelzésű turista úton hagyjuk el. Eleinte betonon, majd 500 méter után elhagyjuk a betonozott utat és az erdőben folytatjuk emelkedésünket. Egy kanyarnál keresztezzük a házhoz felvezető beton utat és ismét erdőben folytatjuk utunkat. 2 km megtétele után véglegesen elhagyjuk a betonutat egy hidnál (1 ó; 1304 m). Még 45 percet megyünk és a Stary Smokovecből felvezető sárga jelzésű turista út csatlakozik jobbkéz felől (45 p.; 1562 m). Innen már csak 15 perc és elérjük a Sziléziai-ház parkolóját.
Téli viszonyok között haladhatunk végig a betonozott úton is, de ez a szerpentinek miatt jóval hosszabb. Inkább lemenetben érdemes használni, vagy nagy havazás után ha a turistaút még nincs kellőképpen kijárva.
Sziléziai-ház / Sliezsky dom
Az 1878-ban épült Hunfalvy-menedékház helyettesítésére építette az Magyarországi Kárpátegyesület Sziléziai Osztálya 1895-ben a Felkai-tó (Velické pleso, 1663 m) délnyugati partján a Sziléziai-házat (németül Schlesier Haus). A nagyrészt fából épült épületet később többször átépítették, bővítették, mígnem 1962. november 30-án leégett. Az 1968-ban újjáépített Sziléziai-ház nevű hegyi szálló 2009-2010 évben teljes rekonstrukción esett át, valódi, a legtöbb átlagturista számára megfizethetetlen modern hegyi szállodaként született újjá. Azok a turisták, akik szállóvendégként veszik igénybe a ház szolgáltatásait, külön engedéllyel Tátraszéplakról aszfaltozott autóúton is elérhetik a szállodát.
Tengerszint feletti magasság: 1667 méter.
Kapacitás: 36 szobában + 8 lakosztályban 88 ágy, a turistaszobában 9 ágy.
Megközelítési lehetőségek:
Felsőhágiról (Vyšné Hágy) a sárga, majd piros jelzésen 3 óra 30 perc.
Tátraszéplakról (Tatranská Polianka) a zöld jelzésen 2 óra.
Tátraszéplakról (Tatranská Polianka) az aszfaltozott úton 2 óra 15 perc.
Tátraotthonból (Tatranské Zruby) a kék, sárga majd zöld jelzésen 2 óra.
Újtátrafüredről (Nový Smokovec) a sárga, majd zöld jelzésen 2 óra 25 perc.
Ótátrafüredről (Starý Smokovec) a kék, majd piros jelzésen 2 óra 15 perc.
Tarajkáról (Hrebienok) a piros jelzésű Felső turistaúton (Magistrála) 2 óra 5 perc.
web: www.sliezskydom.sk
e-mail: recepcia@sliezskydom.sk
Telefon: +421 911 882 879; +421 918 988 309.
GPS: N 49.1237833°, E 20.1864112°.
|
2. szakasz: Sziléziai-ház - Kis-Viszoka
A Felkai völgyből Délről, a Lengyel-nyeregből a dél-nyugati gerincen
NYÁRI útvonal: 
Menetidő:
 Fel: 2:45
 Le: 2:00
Szintkülönbség: + 758 m
Távolság: 3,44 km
Nehézségi fok:
 Nyáron: UIAA '0'
Szállás: Sziléziai-ház
Nyári viszonyok között:
Készített ösvény  zöld jelzés. A Sziléziai-háztól az ösvény a Felkai-tó keleti partján visz a Felkai-völgyben befelé, azután balra kanyarodva felvisz a tófalon, és az Örököseső sziklacsoportja alatt elhaladva a Virágoskert tágas, pázsitos völgykatlanába ér. A Virágos-kertet elzáró Kerek-domb előtt az ösvény balra kanyarodva belép a Hosszú-tó (1953 m) katlanába, majd jobbra felvisz a Kerek-domb (2136 m) mögött fekvő völgylépcsőre, s a hágótól jobbra felhúzódó törmeléklejtőt (nyár derekáig hó) keresztezve egy párkány kezdetéhez, amely a sziklás letörések között rézsút balra emelkedik (vaslánc) a hágóig (a Sziléziai-háztól 1 ó 45 p).
A Lengyel-nyereg (2208 m) egyike a leggyakrabban használt átjáróknak a hegység északi és déli oldala között. A széles hágó a Kis-Viszoka (K) és a Felkai-csúcs (Ny) közt fekszik, és a déli oldalon a Felkai-völgy, az északi oldalon pedig a Poduplaszki-völgy egy mellékága, a Marmota-völgy terül el tövében. Mindkét oldaláról jelzett ösvények vezetnek fel rá. A Rovátkáván át a Felkai-völgyből a Nagy-Tarpataki-völgybe is át lehet kelni.
A Lengyel-nyeregről a  jelzésű ösvényen a nyugati gerinc felkai-völgyi oldalán visz. Egy meredekebb helyen vaslánc van. Feljebb az ösvény rövid szakaszon a gerincet követi, azután ismét kissé kitér a felkai-völgyi oldalba, s egyenesen felvisz a csúcsra (45 p).
TÉLI útvonal: A nyári útvonaltól eltérő, általam is vezetett egyedi útvonalon.
A Kerek-domb érintésével a Dubke-résen át a DK-i gerincen.
Menetidő: [A hóviszonyok függvényében tág határok között változhat.]
 Fel: 2:30
 Le: 2: 00
Szintkülönbség: + 758 m
Távolság: 2,72 km
Nehézségi fok:
 Télen: PD
Szállás: Sziléziai-ház
A Sziléziai-háztól a  zöld jelzésű úton indulunk el a Felkai-tó keleti partján a Felkai-völgyben befelé. A tavat elhagyva eleint még a nyári útvonal jelzéseit követjük, majd amikor az balra elkanyarodik az Örököseső sziklacsoportja alá, mi letérünk jobbra a csapásról és meredeken elindulunk a tófal jobb szélén fölfelé, egyenesen a Nagy- (~2245 m) és Kis-Gránátfal-bástya irányába.
Elérve a Virágoskert tágas völgykatlanának szintjét, tovább harántozunk és emelkedünk a Nagy- és Kis-Gránátfal-bástya oldalában. Hosszú harántozásban haladunk a Kerek-domb (2136 m) irányába. Egyenesen a Kerek-domb és a Weszter-csúcs közötti kis nyergecskébe tartunk.
Az ide felvezető út már lényegesen meredekebb mint az út eddig megtett része.
Felérve a Kerek-domb nyergébe enyhén jobbra tovább emelkedünk a Kis-Viszoka irányába, majd amikor a Dubke-rés esésvonalába érünk, egyenesen felfelé indulunk egy széles és meredek hómezőn a Dubke-résbe. Ez a hómező a Szontagh-csúcs dél-nyugati oldalában, mintegy 60-70 m-re közelíti meg a hágót, ahova kissé balra harontozva juthatunk fel.
A Dubke-rés (~2360 m) a Kis-Viszoka (Ny) és a Szontagh-csúcs (K) közötti átkelőhely a Nagy-Tarpataki-völgyből a Felkai-völgybe.
A csorbából a gerinchát felkai-völgyi oldalán, majd a gerincet követve egyenesen a csúcsra.(15 p).
Lefelé érdemes visszaereszkedni a Dubke-résbe, majd onnan egyenesen leereszkedhetünk a völgy aljába és a normál nyári útvonalat követhetjük egészen a Sziléziai-házig.
A teljes útvonal belyárását csak jó látási viszonyok és stabil hófelszin mellett ajánlom gyakorlottaknak, akik rutinszerűen mozognak meredek hófelszinen.
Hágóvas, jégcsákány, kötél és esetleg a jegesedéstől függően jégcsavarra is szükség lehet.
Lavina veszély esetén ne indulj útnak !
II. ÚTVONAL:
|
A Nagy-Tarpataki völgyből a Rovátkán és a Lengyel-nyergen át.
|
1. szakasz: Hrebionok - Hosszú-tavi menedékház
NYÁRI útvonal: 
Menetidő:
 Fel: 2:50
 Le: 2:15
Szintkülönbség: + 697 m
Távolság: 5,67 km
Nehézségi fok:
 Nyáron: UIAA '0'
Szállás: Hosszú-tavi menedékház
TÉLI útvonal: Nagyjából a nyári útvonalat követi, de jó hóviszonyok esetén az egyenes vonalvezetés miatt rövidebb is lehet.
Menetidő: [A hóviszonyok függvényében tág határok között változhat.]
 Fel: 3:00
 Le: 2:30
Szintkülönbség: + 697 m
Távolság: 5,67 km
Nehézségi fok:
 Télen: 'F'
Szállás: Hosszú-tavi menedékház
Nyári útvonal:
Ótátrafüredről siklóvasuttal, vagy a  jelzésű túrista úton (45 p) juthatunk el a Hrebionokra. Kiindulási pontunk a felvonó felső vágállomása. Innen felfelé indulunk el a szálloda felé, majd azt jobbról megkerülve egy eligazító táblánál, a szálloda mögött indulunk el a  jelzésen. 20 perc után elágazáshoz érünk.
A kék jelzésű út balra a Nagy-Tarpataki-völgybe vezet. Mi ezen a  jelzést követjük egyenletesen emelkedve eleinte az erdőben, majd egyre magasabb tengerszint feletti magasság elérésével hátrahagyjuk az erdőhatárt, törpefenyők, majd gyephavasi területen folytatjuk az utat.
Elérünk a völgy Húros-rét (1422 m) nevű tisztására. A tarajkai állomástól másfél órára elhaladunk az Alsó-Tüzelő-kő mellett. Mögötte át a patak túlsó partjára, s több szerpentinnel beljebb a völgybe. Kevéssel a Vadász-lejtő-torony után, a völgyet megszakító meredek fal alatt (vízesés) keresztezve a völgyet és balra emelkedve a Kanalastorma-tóhoz (1833 m).
Tovább a Hosszú-tóhoz (1886 m), mellette, attól szintben feljebb harántozunk egy meredek szakaszon még vasláncok is szolgálnak biztosítékul. Elhagyva a tavat már látszik a Hosszú-tavi menedékház ahová innen egy kis emelkedő után érünk fel.
Téli útvonal:
Az útvonal nagyjából a nyári útvonalat követi, de jó hóviszonyok esetén az egyenes vonalvezetés miatt rövidebb is lehet. Beérve a Nagy-Tarpataki-völgyben eleinte még a túrista úton haladunk. Kiérve az erdőövezetből a nyilt hómezőn haladva már nem biztos, hogy a jelzett nyári utat fogjuk tudni követni. Amennyiben kevés a hó és követhető a jelzett túrista út, úgy maradhatunk rajta és követhetjük azt. Amennyiben viszont nagy a hó, érdemes a völgy aljában a patakmedert követni. Itt ugyanis a legkevesebb az esélye egy lefolyó lavinával való találkozásra.
Télen a nagy hóban a tájékozódást a hóba leszúrt farudak segítik. Ködben, rossz látási viszonyok között rúdtól rúdig az iránytartás gondokat okozhat, célszerű GPS készüléket is magunkkal vinnünk.
2. szakasz: Hosszú-tavi menedékház - Kis-Viszoka
Menetidő:
 Fel: 2:40
 Le: 2:30
Szintkülönbség: + 466 m
Távolság: 3,36 km
Nehézségi fok:
 Nyáron: UIAA '0'
Szállás: Hosszú-tavi menedékház
TÉLI útvonal: Nagyjából a nyári útvonalat követi, de jó hóviszonyok esetén az egyenes vonalvezetés miatt rövidebb is lehet.
Menetidő: [A hóviszonyok függvényében tág határok között változhat.]
 Fel: 3:00
 Le: 2:45
Szintkülönbség: + 466 m
Távolság: 3,36 km
Nehézségi fok:
 Télen: 'PD'
Szállás: Hosszú-tavi menedékház
Nyári útvonal:
A házat elhagyva a  jelzésű turista uton indulunk el a völgy belseje felé. Három perccel a menedékház után a Vadász-lejtőre és a Vörös-torony-hágóra vezető, sárgajelzésü ösvény ágazik el jobbra. Mi a kék jelzést követjük, mely nemsokára bekanyarodik a Hosszú-tó utáni oldalvölgyecskébe, amely csakhamar a Rovátka alatti völgyzáró katlanban végződik. Előttünk a Rovátka bemetszése, amelyhez végül a törmelékes lejtőn szerpentinekben kanyarog fel az ösvény (a Hosszú-tavi menedékháztól 1 ó 15 p). Felmenetben a hágóba néhol laza, mozgó köveken is át kell mennünk, vigyázzunk nehogy követ indítsunk le az alattünk jövőkre !
Rovátka (2291 m) Jellegzetes, keskeny gerincbemetszés a Kis-Viszoka (D) és a Rovátka-csúcs (É) között. Mindkét oldalról készített ösvény visz fel rá, s így igen könnyű átjáró a Nagy-Tarpataki- és a Poduplaszki-völgy egyik felső oldalága, a Marmota-völgy között. A Lengyel-nyereggel kapcsolatban a Nagy-Tarpataki-völgyből a Felkai-völgybe lehet rajta átkelni. Tájilag a legszebb átjárók közé tartozik. Kora nyáron, amikor a hágó alatti lejtőkön még hó fedi az ösvényt, gyakorlatlanoknak nem tanácsos az átkelés.
A Rovátka (Prielom) nyugati oldala sokkal meredekebb és technikásabb. Néhány méterrel a hágó alatt egy kéményben, vagy a kéménytől jobbra a sima falon haladhatunk tovább. MIndkét variáns láncokkal és vaskapcsokkal biztosított. Követjük lefelé a szűk hasadékot eleinte annak jobb oldalán a sziklákon, majd az aljához közeledve bemászunka hasadékba és abban ereszkedünk tovább. Egy éles sziklánál jobbra kikanyarodunk a szakadékból és innen már kőtörmelékeken szerpentinezünk lefelé. Alattunk a Fagyott-tó, melyet felülrül érintjük, majd a  jeltzésen felmegyünk a Lengyel-nyeregbe. (40 p.)
A Lengyel-nyereg (2208 m) egyike a leggyakrabban használt átjáróknak a hegység északi és déli oldala között. A széles hágó a Kis-Viszoka (K) és a Felkai-csúcs (Ny) közt fekszik, és a déli oldalon a Felkai-völgy, az északi oldalon pedig a Poduplaszki-völgy egy mellékága, a Marmota-völgy terül el tövében. Mindkét oldaláról jelzett ösvények vezetnek fel rá. A Rovátkáván át a Felkai-völgyből a Nagy-Tarpataki-völgybe is át lehet kelni.
A Lengyel-nyeregről a  jelzésű ösvényen a nyugati gerinc felkai-völgyi oldalán visz. Egy meredekebb helyen vaslánc van. Feljebb az ösvény rövid szakaszon a gerincet követi, azután ismét kissé kitér a felkai-völgyi oldalba, s egyenesen felvisz a csúcsra (45 p).
Téli útvonal:
Nagyjából a nyári útvonalat követjük, de jó hóviszonyok esetén az egyenes vonalvezetés miatt rövidebb is lehet, különösen a Rovátkára felvezető oldalon, ahol a nyári kanyargósabb vonalvezetésű utvonal helyett egyenesen, esésvonalban érhetjük el a hágót.
A teljes útvonal belyárását csak jó látási viszonyok és stabil hófelszin mellett ajánlom gyakorlottaknak, akik rutinszerűen mozognak meredek hófelszinen.
Hágóvas, jégcsákány, kötél és esetleg a jegesedéstől függően jégcsavarra is szükség lehet.
Lavina veszély esetén ne indulj útnak !
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|