Ausztria - MAGAS TAUERN
MAGAS TAUERN - Gross Glockner 3798 m
|
A Hohe Tauern nemzeti park három tartomány területére terjed ki, Carinthia, Salzburg és Tirol. Össz területe 1.800 km2, mely a legnagyobb Közép-Európában. A nemzeti park területén találhatók alpesi területek, gleccserek, nagy falak, folyók, erdők és természetesen a legnagyobb osztrák csúcs a Grossglockner (3.798m) is itt található, további 300 hegycsúccsal melyek magasabbak 3000 méternél. Itt található a leghosszabb gleccser Ausztriában, a Pasterze, valamint a Krimmler vízesés, mely 380m magasságával Európa legnagyobb vízesésének számít.
Grossglockner (a "Nagy Harang") a legmagasabb csúcsa a Hohe Tauern hegyláncnak és egész Ausztriának, sőt a keleti alpoknak is. Sok hegymászót vonz ide, különösen a klasszikus jégútjai miatt az É-i oldalában, valamint a híres Pallavicini jég kuloár a hegy ÉK-i oldalban, mely jelentős kihívásnak számít a Keleti Alpokban. (Nehézség: TD 55-60°, III)
A legtöbb hegymászó a Ferenc József Magaslattól (Franz Josefs hoehe) mássza meg a csúcsot. Ide a Grossglockner Hochalpen Strassén lehet feljutni. Ez a magashegyi út átkel a Hohe Tauern gerincén és összeköti a délen fekvő Leinzt az északi oldalon fekvő Bruck városával.
A hegy magas sziklacsúcsként emelkedik ki a Hohe Tauern gerincvonulatának mejdnem a közepén. A név Gossglockner németül nagy harangot jelent, melyet jellegzetes alakjáról kapott. A hegycsúcsot minden oldalról gleccserek veszik körül.
Különösen a nem európaiak körében a legismertebb csúcs a keleti alpokban. Valójában nem számít a keleti alpok legmagasabb csúcsának, hiszen többek között a Piz Bernina (4049 m) és az Ortler (3905 m) is magasabb nála, de ezek mivel Svájcban vannak közel az osztrák határhoz, és a Glockener 180 km re keletebbre van, és mivel a keleti alpok területileg nagyobb mint a nyugati alpok ezért tekintik a keleti alpok "királyának" ezt a csúcsot. Igy a legtöbb hegymászó aki ebbe a régióba jön, ezt a hegyet tekinti az első igazán magas hegynek.
A hegy ÉK-i lábánál folyik a Pasterze gleccser, mely 9 km hosszával a leghosszabb gleccsernek számít a keleti alpokban. A gleccser közelébe autóval csak május és október között lehet feljutni a Grossglockner Hochalpenstrassén, mely az év többi időszakában a havazás miatt zárva van.
A hegy délkeleti vállán - Adlersruhe ("sas pihenő") - található az Erzherzog-Johann hütte (3454 m), 350 méterrel a csúcs alatt. 1880-ban épült, Ausztria legmagasabban épült túristazáza, de újbol meg kell említenem, hogy szigorúbb értelemben nem számít a keleti alpokon belül a legmagasabban fekvő háznak, hisz a Rifugio Marco Rosa a Bernina csoportban és a Vioz túristaház az Ortler csoportban magasabbra épült.
A hegycsúcs (mint pl. a Matterhorn és a Mont Blanc is) egyike azoknak a nevezetes hegyeknek amit mindenképpen meg akarnak mászni egyszer az életben, legyen az alpinista vagy egyszerű túrista. Igy meg kell jegyezni, hogy sajnos sok felkészületlen ember is nekivág a hegynek. A csúcsra vezető normál út nehezebb számos más alpesi csúcsra vezető normál útnál. Az Erzherzog-Johann-hüttétől egy 35-40 fok meredekségű lejtőn érhető el a beszállás, amit nyár végén már teljesen eljegesedett firn borít. Ezt a szakaszt egy kitett sziklás gerinc követi, amely az UIAA skálán II-es fokozatnak számít. Ha nem vagy kellően tapasztalt hegymászó, akkor mindenképen szükséges a kötél használata. A kötél használatára még az Erzherzog Johann hütte előtti gleccser keresztezésénél is szükség lesz.
A Grossglockner a gyakorlott jégmászók paradicsoma. A legnehezebb utak az É-i oldalban találhatóak, melyek méltó versenytársai lehetnek a nyugati alpok híres 4000-es csúcsainak.
A Pallavicini folyósó ezek közül a leghíresebb. Ezt a kuloárt előszőr 1877- ben mászták meg, amikor a hágóvas még nem volt ismert. Ez az út J.Tribbuser hegyivezetó által vált ismertté, aki 2500 lépést vágott jégcsákányával a jégbe, hogy feljusson.
A Grossglockner csoport további két 3000-sel is büszkélkedik:
- A Klein-Glockner (3783 m), melyet a Felső Glocknerscharte választ el nagytestvérétől. Ezen a csúcson a normál út is keresztül megy.
- A Glocknerwand (3721 m), melyet az Alsó Glocknerscharte választ el. Ezt a csúcsot ritkábban másszák, mivel mindenki a legmagasabb csúcsot tüzi ki célul.
A helyszín megközelítése:
Ebben az útleírásban két útvonalat is bemutatok. Az egyik út K felől, a Ferenc József Magaslatról indul és a Pasterze gleccser keresztezésével vezet fel az Erzherzog Házhoz, míg a másik útvonal a hegy DNY-i lábától, Kals felől vezet a Ködnitz gleccseren keresztül szintén az Erzherzog Házhoz, ahonnan már mindkét útvonal ugyanazon a közös gerincen folytatódik és a Klein Glockner érintésével juthatunk fel a csúcsra. A két útvonal kombinálható is, felmenetben javaslom az I.-es, lemenetre pedig a II.-es jelü útvonalat, mivel az I. út felmenetben az Erzherzog házig egy kicsit nehezebb mint a tulsó oldalon a Ködnitz gleccser felől egyrészt a gleccser meredeksége, másrészt a jeges felszinén történő hosszú harántozás miatt.
I. ÚTVONAL:
|
Kelet felől a Ferenc József Magaslatról a Pasterze Gleccseren át.
|
Rövidebb, nehezebb és látványosabb út mint a II. útvonal Kals felől.
1. szakasz: Ferenc József Magaslat - Erzherzog-Johann Ház
Menetidő: 4-5 óra
Távolság: 4,5 km
Szintkülönbség: 1085 m
Nehézségi fok: F; 30°, UIAA 0-I
Szállás: Erzherzog-Johann Ház
A 2369 m-en lévő parkolótól kiindulva meredeken szerpentinezve laza törmelékes felszínű sziklán juthatunk le a Pasterze gleccserhez. A gleccsert elérve fel kell jutni annak felszínére azon a ponton, ahol egy kordon is ki van feszítve a sétáló, gyönyörködni vágyó túristák védelmére. Átlépve a kordonon haladunk NY-ÉNY-i irányban a gleccseren keresztül. A gleccser jól járható, ezen a szakaszán kevés gleccserspaltni található, így aránylag biztonságban tudunk átjutni annak túlsó oldalára, ahol kb 2500 m-en elérjük a csúcsról ide lehúzódó oldalgerinc végső falletörését. Ezt jobbról megkerülve elég laza szerkezetü meredek sziklákon haladunk egyre feljebb egészen a Hofmanns Gleccser széléig (2796 m). Innen mindenképpen szükséged lesz a hágóvas használatára, hisz a gleccseren majd egy kilóméteren keresztül oldalirányban kell harántozni olyan szakaszon, ahol a gleccser meredeken esik alá a völgybe. Nyáron a folyamatosan visszahúzódó gleccser miatt ezt a szakaszt még az is nehezítheti, hogy a haránt nagy részén erősen eljegesedett hosszabb összefüggő szakaszokon is végig kell menni, ráadásul augusztus második felétől még a kőhullás is veszélyt jelenthet. Tanácsos sisakban mászni, és érdemes a kicsúszás ellen kötélbiztosítást alkalmazni. A harántozás során majdnem teljesen át kell menni a gleccser túlsó széléig, ahonnan a Hohenwart-ról (3308 m) lehúzódó oldalgerinccel párhuzamosan, majd azt követve enyhén jobbra kanyarodva emelkedünk az Erzherzog Johann Hütte irányába. Ezen a szakaszon az út már sokkal menedékesebb, a gleccser sem olyan jeges és lejtése is enyhébb mint az alsó szakaszán, ahol hosszan kellett harántozni.
Erzherzog-Johann-Hütte (3454 m)
A legmagasabban fekvő osztrák túristaház a Grossglockner vállán. A ház 1880-ban épült, 120 fő kapacitással üzemel Június 20-tól Szeptember végéig.
2. szakasz: Erzherzog-Johann Ház - Grossglokner - Erzherzog-Johann Ház
Menetidő fel: 2-3 óra
Menetidő le: 1,5-2 óra
Távolság: 2x 800 m
Szintkülönbség: 344 m
Nehézségi fok: PD 35-40°, UIAA II
Szállás: Erzherzog-Johann Ház
A ház mögött, attól egy kissé följebb indulva eleinte a gerincet követve, majd attól egy kicsit lejjebb a K-i oldalban megyünk gleccseren, mely a beszálláshoz közelítve egyre meredekebbé válik. Legmeredekebb szakasz közvetlenül a beszállás előtt (PD 40°). Ezt követően jobbra fel a sziklás gerinc felszökésen, majd a gerincen meredeken fel, néhol kitett táblásan töredezett és ferdén hajló gerincen, különösen a Klein-Glockner elérésénél. Itt a gerinc teljesen elkeskenyedik. Biztosítási lehetőség böven van, a fém oszlopokról is lehet biztosítani. A Klein-Glockner csúcsáról már elénk tárul a fő csúcs. Innen azonban még le kell ereszkedni a két csúcs közötti keskeny nyeregbe, ahonnan egy kitett éles vízszintes gerincen (scharte) kell végighaladni (kulcs hely). Ezen a szakaszon egyenként, kötélbiztosítással célszerű átkelni. A scharte (kb. 10 m) mindkét végén stabil biztosítási lehetőség van. Lehet a gerincen egyensúlyozva végig sétálni, vagy azon lovaglóülésben végig mászni, vagy az egyik oldalban haladva, a gerinc tetejébe kapaszkodva haladni. Az átmenet nehézségét nagymértékben befolyásolják az aktuális hó és jégviszonyok, valamint a kialakuló hópárkányok. Ha ezen a szakaszon átjutsz, akkor már elmondhatod hogy túl vagy a nehezén. A Scharte túloldalán szintén meredek táblán fel, majd néhány méter után fel a csúcsra. A csúcsun nagy vaskereszt, mely van amikor csak félig látszik ki a hóból még nyáron is. Fennt a tetőn igazi "csúcs" élményben lehet részed, hisz hegyes, 2-3 embernek biztosít csak menedéket.
Lemenetben sokkal nagyobb odafigyeléssel és óvatossággal haladj, mert egy kicsúszás végzetes lehet!
3. szakasz: Erzherzog-Johann Ház - Ferenc József Magaslat
Menetidő: 3 óra
Távolság: 4,5 km
Szintkülönbség: 1085 m
Nehézségi fok: F; 30°, UIAA 0-I
Lásd I. szakasz.
II. ÚTVONAL:
|
Kals felől a Ködnitz gleccseren át.
|
Annak ellenére hogy nagyobb a szintkülönbség, ez az út hosszabb, de könnyebb és kevésbbé látogatott mint az előbb leírt útvonal.
1. szakasz: Neues Lucknerhs. - Stüdl Hütte
Menetidő: 2,5 óra
Távolság: 6 km
Szintkülönbség: 818 m
Nehézségi fok: UIAA 0
Szállás: Stüdl Hütte vagy 3000 m -en a Ködnitz gléeccser szélénél.
Kals am Grossglockner (1325 m) a Grossglockner DNY-i lábánál fekszik. A település Tyrol keleti részéhez tartozik. A faluból nem lehet közvetlenül látni a csúcsot, de felfonóval fel lehet menni a "Glocknerblick"-re ahonnan gyönyörű kilátás nyilik a csúcsra vagy a fizetős Kalser Glocknerstrassén megközelíthető távolságba juthatsz. Mi is ezen az úton közelítettük meg a Neues Lucknerhaust. A hegy tyroli oldala ugyan nem olyan látványos mint amilyen a Franz-Josefs-Hoehe felől, de a legkönnyebben és a legrövidebben erről az oldalról lehet megmászni.
Lucknerhaus (1984 m)
A Kalser Glocknerstrasse egy fizetős út (7 km hosszú) Kalsból a Lucknerhausig lehet menni. Az út a téli szezon nagy részében is nyitva áll, és ilyenkor ingyenes a használata. Itt parkolási lehetőség is van.
Maga a ház nem igazán alpesi jellegű túristaház, de szállás lehetőség van. Innen széles, jól járható túrista úton lehet a völgyben felfelé haladni, közvetlenül a Ködnitz gleccsrből elfolyó ugyanilyen nevü patak mellett. Kb. 1 óra alatt elérjük a Luckner Hüttét (2227 m), mely előtt szerpentinezve emelkedünk ki a völgy aljából de már a patak túlsó oldalán. Innen egyre inkább emelkedik a terep, feljebb szerpentinezve érjük el a Stüdl Hüttét, további 1,5 óra alatt.
A Stüdl Hütte (2802 m) egy központi fekvésü túrista ház a Glockner Kals felől tőrténő megmászásához. 1869-ben épült, de mostanában újjá építették. A hegy DNY-i oldalgerincén épült, ahonnét alternetív útvonalként a Stuedlgrat is választható a hegy megmászására (a mászás sziklás gerincen vezet, nehézség: UIAA III-IV). Fel lehet ide jönni egy másik útvariánson is, a Taurer fogadótól (1512 m) 4 óra alatt, a szomszédos, tőlünk NY-ra eső Teischnitz völgyben. Mi a Ködnitz völgyet választottuk. Ezen az úton kevesebb a túrista mint a hegy K-i oldalában. Nem szükséges innen felmenni az Erzherzog Johann Hüttig, érdemes itt éjszakázni. Mi nem a házban hanem a ház fölött 200 méterrel, majdnem a Ködnitz gleccser szélénél bivakoltunk, térképen "Schere" néven jelölt hely előtt még a sziklás részen egy aránylag vízszintes, sátorverésre is alkalmas helyen. Éjszaka hatalmas viharban volt részünk, mely esővel és széllel párosult.
2. szakasz: Stüdl Hütte - Gross Glockner - Stüdl Hütte
Menetidő fel: 4,5 óra
Menetidő le: 4 óra
Távolság: 2x 4 km
Szintkülönbség: 996 m
Nehézségi fok: PD, UIAA I az Erzherzog-Johann házig, onnan PD 35°, UIAA II
Szállás: Stüdl Hütte vagy 3000 m -en a Ködnitz gléeccser szélénél.
A háztól tovább követve a gerincet (jelzett út) feljutunk a Ködnitz gleccser széléhez, vagy ha az éjszakát itt töltötted akkor innen indulunk "Schere" (3031 m). Ezen a ponton érjük el a Ködnitz gleccsert. A gleccseren szükséged lesz kötél biztasításra a gyakori gleccserszakadékok miatt. Eleinte a Luisengrat alatt, azzal párhuzamosan haladunk a gleccseren. (Ez a gerinc vezet feljebb 3264 m-en a Stuedlgrate beszállásához ). Mi ÉK-i irányban harántozunk tovább a gleccseren, míg el nem értük a sziklákat az Erz. Juhann Hütte alatt. Innen meredek, de nem nehéz sziklákon, néhol vashuzalokkal biztosított terepen jutottunk fel az Erzherzog-Johann-Hüttéhez (3454 m) (UIAA: I)
Ezt a tipikusan magashegyi túristaházat elérhetjük egy harmadik útvariánson is, a Salm Hütte felől (2634 m) 3 óra alatt, ahova 4,5 óra alatt juthatsz fel Heiligenblutból a Leiter völgyön keresztül, vagy 3,5 óra alatt a Franz-Josephs-Hoehe felől, vagy 1 óra alatt a Glorer Hütte felől, ami összesen 3,5 órát jelent a Lucknerhaustól, de akár a Stüdl Hütte felől is ide juthatsz 3 óra alatt, ha átjössz a Pfortscharte omlatag szikláin. A Salm Hüttétől jelzett út vezet tovább, mely elhalad az első történelmi megmászások korára emlékeztető túristaház romjai mellett. Egészen fel a Hohenwart gleccserig, majd azon fel a sziklákig. Nem sok jég maradt már itt, a gleccser erősen visszahúzódott. A sziklás részt elérve jutunk a Hohenwartschartéhoz (3182 m). Át a schartén a hegy Pasterze gleccsaer felőli oldalára haladunk tovább a Hohenwartkopf ÉK-i oldalában, majd a Salmkamp gerincét követve is feljuthatunk az Erzherzog Házig. házig.
Glorer Hut (2642m): A Heiligenbluttot és Calst összekötő túristaút közepén található, Lucknerhaostól 2 óra, Heiligenbluttól 4,5 óra.
Az Erzherzog-Johann Hütte mögött, attól egy kissé följebb folytatva eleinte a gerincet követve, majd attól egy kicsit lejjebb a K-i oldalban megyünk a gleccseren, mely a beszálláshoz közelítve egyre meredekebbé válik. Legmeredekebb szakasz közvetlenül a beszállás előtt (PD 35°). Ezt követően jobbra fel a sziklás gerinc felszökésen, majd a gerincen meredeken fel, néhol kitett táblásan töredezett és ferdén hajló gerincen, különösen a Klein-Glockner elérésénél. Itt a gerinc teljesen elkeskenyedik. Biztosítási lehetőség böven van, a fém oszlopokról is lehet biztosítani. A Klein-Glockner csúcsáról már elénk tárul a fő csúcs. Innen azonban még le kell ereszkedni a két csúcs közötti keskeny nyeregbe, ahonnan egy kitett éles vízszintes gerincen (scharte) kell végighaladni. Ezen a szakaszon egyenként, kötélbiztosítással célszerű átkelni. A scharte (kb. 10 m) mindkét végén stabil biztosítási lehetőség van. Lehet a gerincen egyensúlyozva végig sétálni, vagy azon lovaglóülésben végig mászni, vagy az egyik oldalban haladva, a gerinc tetejébe kapaszkodva haladni. Az átmenet nehézségét nagymértékben befolyásolják az aktuális hó és jégviszonyok, valamint a kialakuló hópárkányok. Ha ezen a szakaszon átjutsz, akkor már elmondhatod hogy túl vagy a nehezén. A Scharte túloldalán szintén meredek táblán fel, majd néhány máter után fel a csúcsra. A csúcsun nagy vaskereszt, mely van amikor csak félig látszik ki a hóból még nyáron is. Fennt a tetőn igazi "csúcs" élményben lehet részed, hisz hegyes, 2-3 embernek biztosít csak menedéket.
Lemenetbe sokkal nagyobb odafigyeléssel és óvatossággal haladj, mert egy kicsúszás végzetes lehet.
3. szakasz: Stüdl Hütte - Neues Lucknerhs.
Menetidő: 2 óra
Távolság: 6 km
Szintkülönbség: 818 m
Nehézségi fok: UIAA 0
Lásd: 1. szakasz.
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|