'Ha az ember a földkerekség valami kiemelkedését látja, ez arra ösztönzi, hogy felmásszon rá.
Legfőképpen ez az érzés késztet bennünket arra, hogy szembenézzünk ezzel a kiemelkedő ponttal.
Bebizonyítjuk magunk és embertársaink előtt, hogy feljutunk rá! Nem restelljük a fáradságot, sőt, örömet okoz nekünk.
Véghezviszünk valamit, ami bensőleg kielégít bennünket.'
(Fritz Rudolph)
Nagyon sokféle biztosító eszköz létezik. Majdhogynem mindegy melyiket használja az ember, de azt nagyon jól kell ismernie, hogy bármilyen váratlan eseménykor reagálni tudjon. Legegyszerűbb biztosító „eszköz” a HMS karabinerből félszorító nyolcassal való biztosítás, ami kb. 4 kN erőhatásnál megcsúszhat.
A biztosító eszközök szerepe, hogy a zuhanó társat megfékezzék, lehetővé tegyék a mászó számára a leereszkedést. Ilyen biztosító eszköz lehet pl: a csavaros karabinerbe kötött félszorító nyolcas csomó, Reverso, stb. Persze ezek az eszközök önmagukban nem legendőek egy esés megfékezésére. Ezen eszközöket használó mászótárs (biztosító ember) figyelme, hozzáértése elengedhetetlen. A biztosító eszközök a kötél fokozott súrlódását használják ki a fékezéskor. A félszorító nyolcas esetében a kötél társ felöli vége és a biztosító társ kezében levő vége egymással párhuzamos, míg a Reversoban a biztosító szál a biztosító eszközhöz közelítve fejti ki fékező hatását.
Röviden vegyük át a biztosítás folyamatát. A hegymászó kötéllel összekötött parti egyik tagja – a biztosítóember kiköti magát, és biztosításba veszi társát, az előlmászót. Az előlmászó haladása közben biztosítópontokat helyez el, melyekbe a kötelét beakasztja. Esetleges zuhanását a kettejük közt húzódó kötél segítségével állítja meg a biztosító. A kötélhossz végére érve az előlmászó új álláshelyet épít, felbiztosítja társát, és annak esetleges esését szintén a kötéllel állítja meg. A biztosítóeszközök lényege, hogy a biztosítóember az eszközön átvezetett kötél súrlódásának növelésével ellen tudjon tartani a zuhanáskor fellépő erőnek, azaz biztosan a markában tudja tartani a kötelet.
A biztosítóeszközöknek alapvetően két csoportja létezik:
 állandó kontrollt igénylő mechanikus biztosítóeszközök,
 önblokkoló mechanizmusú, ún. önzáró eszközök.
Állandó kontrollt igénylő mechanikus biztosító eszközök:
Lapkák:
A legtőbb biztosító eszköz egyszerű kialakítású – egy vaskos, ötvözött alumínium korong vagy üreges csonkakúp, a kötél bevezetésére szolgáló egy vagy két nyílással, és az eszköz rögzítésére szolgáló hurokkal. Kompaktak, könnyűek és nagyon könnyű a használatuk - ahogy az eszközön látható ábra mutatja, a tetején lévő nyílásba fűzd be a kötelet majd egy biztosítócsavaros karabinerrel rögzítsd a beülőhevederhez.
Sok kötélátmérőhöz illenek, szimpla vagy dupla kötélhez is alkalmazhatóak, ezért a mászás legtöbb területén ezek az eszközök a legelterjedtebbek. Nem csavarják vagy hurkolják a kötelet, és ereszkedéshez ugyanolyan jól használhatók, mint biztosításhoz. A mechanikus biztosító eszközök továbbfejlesztett változatai alkalmasak a hátulmászó esésének automatikus blokkolására is. Aszimmetrikus mechanikus eszközöknél lehetőséged van arra, hogy a fékező kötélszárat az alacsonyabb súrlódást biztosító oldalról tartsd, de így jóval kisebb azok fékereje.
A mechanikus biztosító eszközök mindegyike alkalmas ereszkedésre is. A standba duplán befűzött kötél mindkét szárát átvezeted az eszköz nyílásain és a biztosítókarabineren, és az alsó kötélszár csúsztatásával tudod szabályozni az ereszkedés sebességét. Az aszimmetrikus kialakítás előnye elsősorban ereszkedésnél mutatkozik meg, mert a terep dőlésszögének megfelelően jobban szabályozható az eszköz fékereje.
Petzl - REVERSO 4:
Ultrakönnyű, sokoldalúan használható ereszkedő- és biztosítóeszköz, melynek fékereje a kötél átmérőjéhez és puhaságához igazítható és amely Reverso módban is használható.
Sokoldalúan használható, rendkívül könnyű ereszkedő- és biztosítóeszköz. A bordázott, aszimmetrikus V alakú fékezővájatok maximálisan kontrollált eresztést és ereszkedést tesznek lehetővé. A dinamikus kötél típusához - egészkötél, félkötél, ikerkötél - igazodó fékezőrendszer. A Reverso módban egy vagy két másodmászót biztosíthatunk.
A következő kötéltípusokhoz: egészkötél: 8,9 mm, fél- és ikerkötél: 7,5 mm
Tömeg: 59 g
Petzl - VERSO:
A VERSO a Petzl legkönnyebb ereszkedő- és biztosítóeszköze. Kiváló választás azoknak a mászóknak, akik minimalizálni kívánják felszerelésük súlyát és méretét. A bordázott, aszimmetrikus V alakú fékezővájatok maximálisan kontrollált eresztést és ereszkedést tesznek lehetővé (a Petzl új technológiájának, a kötél típusához igazodó ARC fékezőrendszernek köszönhetően). A kötél adásánál csökkentik a súrlódást, megkönnyítve ezzel az eszköz használatát. A VERSO bármilyen típusú kötéllel használható: egészkötéllel > 8,9 mm, félkötéllel > 8 mm és ikerkötéllel > 7,5 mm. Szimmetrikus, zárható nyelvű karabinerrel (Am'D vagy OK) használható.
Tömeg: 57 g.
Használható:
- egészkötéllel > 8,9 mm,
- félkötéllel > 8 mm,
- ikerkötéllel > 7,5 mm.
Singing Rock - BUDDY:
Könnyű, kompakt biztosítóeszköz egy- és kétköteles technikához egyaránt.
• egyszerűen kezelhető
• nem hurkolja a kötelet
• egyenletes sebességű ereszkedést tesz lehetővé
• hatékony hőelvezetés
Kötélátmérő: 7.8-11 mm
Teherbírás:25 kN
Tömeg:54 g
Singing Rock - SHUTTLE:
Sokoldalúan használható biztosító- és ereszkedőeszköz:
• a V-hornyok a magas súrlódást biztosítanak
• iker, fél- és egészkötélhez is használható
• másodmászó biztosításánál önzáró funkció
• könnyű és kompakt, mindössze 65 g
Kötélátmérő: 7.8-10.5 mm
Tömeg: 65 g
Edelrid - JUL:
Stílusos, egy kötél befogadására alkalmas biztosító eszköz. Kiváló minőségű rozsdamentes acélból készült a minél nagyobb kopásállóság érdekében. Az eszköz szintetikus anyaggal lett beborítva, ezáltal nem „csörömpöl” a beülőn és megvédi a kezet a hőtől egy hosszú ereszkedés után. 8.9-10.5 mm átmérőjű kötelekhez ajánlott.
Ajánlott kötélátmérő: 8.9-10.5 mm
Tömeg: 63 g
Edelrid - KILO JUL:
Univerzális ereszkedő- és biztosítóeszköz.
• Segítségével 2 másodmászó is egymástól függetlenül biztosítható.
• A geometriai kialakításának következtében két különböző fékerőt tud kifejteni.
• A fülek segítségével standból is tudunk biztosítani vele.
Tömeg: 80 g
Anyaga: Alumínium
Ajánlott kötélátmérő: 7.8-10.5 mm
Edelrid - MEGA JUL:
Kompakt, ultrakönnyű ereszkedő- és biztosítóeszköz.
• Biztosításhoz és ereszkedéshez egyaránt használható.
• Kiváló fékezőhatás.
• A kötél gyorsabban adagolható ha hüvelykujjunkkal "nyitott" állásban tartjuk.
Tömeg: 65 g
Anyaga: Rozsdamentes acél
Ajánlott kötélátmérő: 7.8-10.5 mm
Edelrid - MICRO JUL:
Kompakt, ultrakönnyű ereszkedő- és biztosítóeszköz fél- és ikerkötelekhez.
• Biztosításhoz és ereszkedéshez egyaránt használható.
• Kiváló fékezőhatás.
• A kötél gyorsabban adagolható ha hüvelykujjunkkal "nyitott" állásban tartjuk.
Tömeg: 60 g
Anyaga: Rozsdamentes acél
Ajánlott kötélátmérő: 6.9-8.5 mm
Ereszkedő nyolcasok:
Mint a nevük is jelzi, ez egy, a 8-as számhoz hasonló alakú, egy nagyobb és egy kisebb lyukkal ellátott, alapvetően ereszkedésre tervezett eszközök. A nyolcasok szinte bármely kötélátmérőhöz, egész- fél és ikerkötelekhez is alkalmazhatók, fékerejük a lukak méretétől és a befőzött kötelek átmérőjétől függ. Biztosító eszközként történő használatuk nem ajánlott.
PETZL - HUIT:
Ereszkedőnyolcas.
• A szögletes alaknak köszönhetően a kötél nem csavarodik, nem hurkolódik össze.
• Igen kis méretű és súlyú.
• 8-13 mm átmérőjű kötél egy vagy két szálán egyaránt használható.
Tömeg: 100 g
Petzl - HUIT ANTIBRULURE:
A HUIT ereszkedőnyolcas eloxált változata anti-burn füllel, mellyel biztonságosan tudjuk kezelni a gyors, vagy hosszú ereszkedés alatt felforrósodott eszközt.
• A lekerekített forma csökkenti a kötél feltekeredését.
• Nagy szilárdságú alumíniumból készült.
• 8-13 mm átmérőjű kötelekhez.
Tömeg: 110 g
PETZL - PIRANA:
A PIRANA kanyonos ereszkedőeszköz sokféle módon befűzhető, így a fékerő könnyedén változtatható. A beülőről való leakasztás nélkül kötélre helyezhető. Ereszkedés előtt három különböző befűzési mód közül választhatunk, a szükséges fékerőtől függően. Két további fékezőkampó, melyekkel ereszkedés közben tovább növelhető a fékerő. 12 mm keresztmetszetű (ATTACHE típusú) karabinert akasztva a bekötési pontba, "merev" karabiner/ereszkedő együttest hozhatunk létre. így annak is kisebb a veszélye, hogy a karabiner rossz helyzetbe fordul és nyelvét emelő hatás éri.
A PIRANA a kötélre helyezés során mindvégig a beülőhöz van csatlakoztatva, ezáltal a leejtés veszélye csökken. A PIRANA megakadályozza a kötélhurok képződését és csökkenti a kötél csavarodását, ugyanakkora fékerő mellett.
Tömeg: 90 g.
8 - 13 mm átmérőjű egészkötéllel használható. Használható két szál kötélen, de a szálak átmérője ilyenkor gyakran nem teszi lehetővé valamennyi befűzési mód használatát.
Zárható, 12 mm átmérőjű karabinerrel (ATTACHE vagy WILLIAM) használható.
Singing Rock - FIGURE 8 közepes:
Klasszikus ereszkedő nyolcas, különböző színekben.
Tömeg: 104 g
Singing Rock - FIGURE 8 nagy:
Klasszikus ereszkedő nyolcas, különböző színekben, nagy átmérőjű kötelekhez.
Tömeg: 125 g
Edelrid - BUD:
Ereszkedőnyolcas.
Színválaszték: slate (szürke), royal (kék)
Tömeg: 100 g
Edelrid - TERENCE:
Mindössze 56 g tömegű, klasszikus ereszkedő- és biztosító eszköz új formába öntve. A nyitott V-alakú nyak pontos és ellenőrzött fékezést tesz lehetővé, míg a műanyag betét meggátolja hogy az eszköz a biztosítás során kiforduljon.
Tömeg: 56 g
Egyéb súrlódáson alapuló eszközök:
Petzl - RACK:
Ereszkedő xilofon változtatható fékerővel.
• A könnyen beakasztható alsó fok segítségével a fékerő a lelógó kötél súlyának függvényében az ereszkedés során is változtatható.
• A hőt és a súrlódást kedvezően osztja szét, így óvja a kötelet.
• A kötelet nem csavarja meg.
A következő kötéltípusokhoz: egészkötél: 9 - 13 mm, félkötél: 8 - 11 mm. Tömeg: 470 g
Petzl - SIMPLE:
A SIMPLE erszkedőeszköz kis súlyú és méretű, az ereszkedés során nem csavarja meg a kötelet.
Használata igen egyszerű, az erszekedés sebessége a lelógó kötélszál erősebb vagy gyengébb szorításával szabályozható. Ideális ereszkedőeszköz a legszűkebb aknában is. Akötélre helyezéshez a beülőről való leakasztás nélkül nyitható.
A következő kötéltípusokhoz: egészkötél: 9 - 12 mm. Tömeg: 240 g.
Önblokkoló mechanizmusú ún. önzáró eszközök:
Az önzáró biztosító eszközök működése leginkább az autó biztonsági övéhez hasonlítható - hirtelen fellépő erők hatására azonnal blokkolják a kötelet. A biztosítási folyamat megegyezik a mechanikus eszközöknél ismert módszerrel, a jelentős különbség az, hogy kötél megtartásához gyakorlatilag nem kell erőt kifejteni, ezért nagy testsúly-különbségű mászópartik esetén ideális biztosítóeszköz. A mászó leengedésére egy szabályzókar szolgál, amivel szabályozhatjuk az eresztés sebességét.
Az önzáródó eszközök csak 9.7 – 11 mm átmérőjű egészköteleken használhatóak, ez alapvetően meghatározza, hogy csak rövid sportmászásoknál és nagyfal-mászásnál alkalmazzák. Csak egy szálon történő ereszkedést tesz lehetővé, ezért a standon fixen rögzíteni kell a kötelet. A kötélvisszanyerés technikáját az eszközhöz adott kézikönyv alapján sajátíthatod el.
Fontos: A biztosító- és ereszkedő eszközök használatát alaposan be kell gyakorolni. Ha új, eddig még nem használt eszközt vásárolsz, tanulmányozd az eszközhöz járó tájékoztatót, és éles használat előtt biztonságos körülmények között próbáld ki, hogyan is működnek. Az önzáró szerkezetek szakszerűtlen használat esetén nagyobb veszélyt jelentenek a mászóra, mert a rossz irányból befűzött vagy nem megfelelő átmérőjő kötél használata, esetleg a szabályzó kar túlhúzása esetén egyáltalán nem működik majd az eszköz önzáró mechanizmusa.
Petzl - Grigri 2:
Megnövelt fékerejű biztosítóeszköz 8,9 - 11 mm átmérőjű kötelekhez.
A GRIGRI 2 megnövelt fékerejű biztosítóeszköz megkönnyíti a biztosítás manővereit. A GRIGRI 2 alkalmas mind elölmászás, mind felsőbiztosítással történő mászás biztosítására. Bármely a piacon kapható, 8,9 - 11 mm átmérőjű dinamikus egészkötéllel való biztosításra alkalmas (az optimális kötélátmérő 9,4 mm - 10,3 mm). Mostantól még kisebb méret és súly! A GRIGRI 2 hosszú éveken át hűségesen el fogja kísérni gazdáját a világ szikláin. A GRIGRI 2 új felépítése tökéletesen kontrollálhatóvá teszi az eresztést.
• A klasszikus biztosításból ismert mozdulatokkal kezelhető eszköz: mindkét kéz a kötélen biztosítás közben. Az esés megtartása a kötélszál megszorításával történik.
• A fékerőt növeli az eszköz kialakítása: az esés megállításakor a biztosító személy kézben tartja a szabad kötélszálat, ezzel egyidejűleg az aszimmetrikus szorítónyelv elfordul, beszorítja a kötelet, ezáltal növeli a fékerőt, míg a kötél meg nem áll.
• A GRIGRI 2 új felépítése tökéletesen kontrollálhatóvá teszi az eresztést. Egyik kézzel tartjuk a kötelet, a másikkal a kart meghúzva oldjuk a szorítónyelv blokkolását. A kar kialakítása új szabadalom, mely a blokkolás oldását nagyban segíti.?
• A GRIGRI 2 igen kis méretű, és súlya mindössze 185 g (az előző változatnál 25 %-kal kisebb és 20 %-kal könnyebb).
• A rozsdamentes acélból készült szorítónyelv és fékpofa hosszú élettartamot biztosít az eszköznek.
• 8,9 - 11 mm átmérőjű egészkötelekkel használható (az optimális kötélátmérő 9,4 mm - 10,3 mm között van).?
• Kívül és belül az eszköz testére gravírozott, a helyes kötélre helyezést mutató ábrákkal.
Műszaki jellemzők
8,9-11 mm átmérőjű egészkötélhez.
Tömeg: 170 g
Petzl - STOP:
Ez az önfékező erszkedőeszköz a világ minden táján az egyik legnépszerűbb barlangi ereszkedőeszköz. Használatával az ereszkedés tökéletesen kontrollálható, míg az önfékező funkció megkönnyíti a kötélen való közlekedés manővereit. Segítségével bárhol könnyedén megállhatunk és az eszközt a kötélen pozicionálhatjuk. Kötélre helyezése és levétele egyszerű, a beülőről való leakasztás nélkül megoldható. Egy mászóeszköz és egy lépőhurok segítségével rövid felmászáshoz is használható.
A következő kötéltípusokhoz: egészkötél: 9 - 12 mm. Tömeg: 326 g.
Singing Rock - INDY:
Szimplaköteles ereszkedőeszköz anti-pánik rendszerrel. Egyaránt alkalmas magasban végzett munkához, mentéshez, önmentéshez.
Az alábbi köteleken használható:
EN 341 A (11 mm)
EN 12481 C (10-13 mm)
Tömeg: 469 g
Edelrid - EDDY:
2005-ös megjelenése óta a biztonság és a könnyű használhatóság okán tiszteletet vívott ki a félautomata ereszkedőeszközök terén, különösen a sportmászók között. Vészmegállító rendszerének köszönhetően biztonságos és kontrollált ereszkedést tesz lehetővé. Használata 9.0-11.0 mm közötti kötélátmérő esetén javasolt.
Tömeg : 360 g
Ajánlott kötélátmérő: 9.0-11.0 mm
A köztesek két nagy csoportját érdemes elkülöníteni és ezokat elkülönítetten bemutatni.
Felmépítésüket és működésüket tekinte vemgülönböztetünk:
 passzív,
 félaktív és
 aktív eszközöket.
Passzív eszközök:
Ékek:
Mint tudjuk az ékek a gyakorlatban használt tulajdonképpeni leggyakoribb köztesfajták. Elhelyezhetőségük sokfélesége, alacsony áruk és súlyuk miatt a technikai mászás egyik alapvető kellékei.
Normál ékek, Stopperek:
A leg alapvetőbb és legjobban elterjedt eszközök. Az út jellegétől függően (beleértve a nehézség) kell a megfelelő éksort kiválasszuk megvásároljuk és használjuk. Több alapvető tényező is van mely fontos lehet, mellesleg pedig pénztárcánkat is kíméli. Kezdjük az elején. A felszerelés szelektálásánál próbáljuk eldönteni mien útra is készülünk. Mivel az éksor az alapját képezi a mászás kelléktárának próbáljuk körültekintően összeállítani a rack-et.
Általánosan elfogadott elv ,hogy könnyebb illetve közepes utakhoz vigyünk magunkkal két sor éket, a kisebb és közepes méretekből duplán. Ha a két sort teljesen nem is tudjuk magunknak biztosítani a nagyobb darabokat elhagyhatjuk, azonban a közepes és kis méretek mindig legyenek meg. Ezek azok a méretek melyekkel a legtöbbet fogunk dolgozni. Rengeteg fajta ék létezik manapság a piacon, ezek közül a legjobban beváltak az ún. curved ékek melyek enyhén íveltek és 3 pontos felfekvésük kiváló tartást biztosít. Ezek az eszközök valósággal harapják a gránitot.
Manapság szintén elterjedt ékfajta az Offset ékek családja. Ezeknek az eszközöknek az oldalai nem egyenlően vannak kialakítva, eltérnek egymástól. Ez biztosítja a normális elhelyezési módok mellet a máshogyan nem kiékelhető repedések biztosítását. Ezek az ékek emellett speciálisan táguló repedések számára készültek, ott használhatjuk ki legjobban előnyüket.
Érdemes kipróbálnunk őket, mivel elhelyezési területük sokkal nagyobb a szimpla ékeknél.
A piacon napjainkban kapható legjobb ékek a Black Diamond Stopper, DMM Wallnuts, DMM Offsets, Metolius Curved Nuts,Camp pro nuts, de léteznek olcsóbb fajta kivitelek is de ezek is megállják a helyüket, pl. Rock Empire Granite.
Alapvető probléma hogy manapság előtérbe kerülnek a friendek, emiatt rengeteg cam-et visz magával az ember, és az ékeket pedig csak nyomokban használja. Próbáljuk az ékeket hasonló gyakorisággal alkalmazni. Próbáljunk meg hazai mászó iskolákban csak limitált számú ékekkel trepnizni, így megismerkedünk velük és mivel korlátoltak a lehetőségeink
gyakorlatilag az összes elhelyezési módot kipróbáljuk. Tekintve hogy a mászás gyakorlatilag a rögtönzés és az improvizáció művészete, legyünk kreatívak az eszközök elhelyezése terén. Sokszor meglepő megoldásokhoz kell folyamodjunk hogy teljesíteni tudjunk egy hossz. Egy szó mint száz, ne legyünk restek az eszközökből kihoznia maximumot.
Micro ékek:
A Micro ékek hasonlóak nagyobb társaikhoz,csupán kisseb kivitelben. Gyártól függően már egy teljes éksoron is találhatunk Micro méreteket, bár ez nem mindig így van. (Rock Empire Granite,R.E Alu nuts) Micro ékeket jellemzően külön kivitelben is vásárolhatunk. Felépítésük
és felhasználási módjuk gyakorlatilag megegyezik nagyobb társaikkal, azonban elhelyezésük nagyobb körültekintést és odafigyelést igényel.
Néhány helyzetben hasznos lehet az ékkiszedőnk kampós vége, esetleg bármilyen hegyesebb tárgy, hogy az ékeket bepasszírozzuk kis repedésekbe. Léteznek lágyabb anyagú mikro ékek melyek egy kis átmenetet képeznek a copperheadek és az ékek között. Ezek az
eszközök nagy erő hatására gyakorlatilag elkenődnek a falban. (Ezt az erőt kifejthetjük az ékkiszendőnkel amivel bepasszírozzuk egy repedésbe.) Ennek a plusz tulajdonságnak köszönhetően növelhetjük tartásukat, de élettartamuk így rohamosan csökken.
Hexek:
A hexek mászás során szintén elterjedte használt eszközök. Zsenialításuk méreteikben és elhelyezhetőségükben rejlik. Mivel oldalaik speciálisan vannak kialakítva ezért gyakorlatilag párhuzamos oldalfalú repedésekbe is beilleszthetőek (ahol csak friendek és tricamak
állnának meg) és kellő tartást is biztosítanak. A hexeknek egy másik tényezője amit személy szerint nagyon szeretek, hogy bekalapálhatóak a falba, sokkal inkább mint az ékek. Az ékeket nem szoktuk kalapálni, azonban ha a helyzet úgy hozza a hexiket igen.
Big Bro:
Szintén a passzív eszközök családjába tartozik. Széles körben még nem teljesen elterjedt eszköz. A mászó egy gomb lenyomásával elérheti hogy a belső meneten futó rész kicsapódjon . Miután ez megtörtént és megbizonyosodtunk hogy a kellő méretet választottuk, egy zárszerkezet segítségével lezárjuk az eszközt (a meneten kell feltekerni egy korongot ami fixálja a testet) így az fixen megáll a repedésbe és nem tud összecsuklani.
Ezeket a közteseket óriásrepedések illetve máshogyan nem biztosítható repedések „Offwidth”repedések biztosítására használják. Kicsit furán hangzik de létező gyakorlat hogy az eszközt mint lépés használják. Kötélgyűrű segítségével csatlakoztatjuk a biztosítási lánchoz.
Munkanagyságuk igen figyelemreméltó, eléri a 305 mm-t. Ezt az eszközt elsősorban nagyfalas technikáknál alkalmazzák.
BirdBeak:
A beak-ek (birdbeak amik kis gyakorlatilag pengevékonyságú kampók) –hasonlóan a head-ekhez és a kampókhoz – a roppant nehéz technikai utakban használatosak. A beak-ek nagyszerűsége nem csupán designukban hanem elhelyezésük metódusában is keresendő.
A beak-eket hajszálvékony repedések, illetve repedésekbe találták ki, használhatóak emellett a head-es részek átmászásahoz (ahol ezek instabilak) a beak beütésével a head fölé vagy más beak-ekkel összekötve, mivel sok esetben egy beak teherbírása elégtelen, így hasonlóan mint strandolásnál teherelosztást kell alkalmazzunk.
A beak-ek eredetileg a Chuinard Crack’n Ups találmányi és gyártmányai voltak, azonban ezek még igen kezdetlegesek, mai formájuk az A5/Hurricane által gyártott eszközök. Hasonlóan a skyhookokhoz (kampó) a beak-ek méretskálája is növekedett így a kezdetben egyféle eszközt ma már többféle kivitelben és méretben is megvásárolhatjuk.
Beak típusok:
Micro:
Például: Kisméretű PikaAuk, kisméretű VerminBeak. Ezeket a beak-eket az igazán nehéz trepnis hosszok átmászására tervezték. Méretüknél és elhelyezésüknél fogva ezek az eszközök nem képesek esések megtartására, talán még kevésbé mint a headek.
Hány szükséges?
Beak-ek használata gyakorlatilag nem feltétlenül szükséges, kivéve a nagyon nehéz technikai hosszokat (A4-A5, de itt is pár darab elég.
Normál (Standard):
Például: Hurrican Birdbeak, Black Diamond Pecker, Pika Auk, Verm Standard Beak. Hasonlóan kisseb társaikhoz ezek sem képesek esés megtartására. Ezek a fajta Beak-ek már szélesebb körben elhelyezhetőek, használatuk akkor válik fontossá ha más eszközhöz már nem tudunk nyúlni a továbbhaladás során. A beak-ek elhelyezésénél egy nagyon gyakori eset, hogy a beak-et egy sarokrepedésnél kell bekalapáljuk. Ebben az esetben mivel a beak gyakorlatilag az oldalfalhoz szorul,nincs rá mód hogy karabínert akasszunk bele. Ebben az esetben még a beütés előtt nem árt egy kötélgyűrűvel megfűzni az eszközt. Ne használjunk vastagabb hevedert mert ez korlátozhatja a beak működését. Teljesen jó egy 3 mm-es kötélgyűrű melynek teherbírása éppen elég hogy testsúlyunkat megtartsa. (esést itt ne kalkuláljunk be, mivel a 3mm-es kötélgyűrű egy esetleges zuhanást nem képes megtartani.)
Hány szükséges?
Nehéz techno utakban már inkább bevált méret, nem úgy mint Micro társaik. A beakek számát nem lehet megmondani, ez az adott úttól függ, de úgy gondolom nem kell sokat bíbelődni a problémával, ha tudjuk helyettesítsük őket mással (headek, lapszög) de ha szükségünk is van
rájuk ne vigyük túlzásba a dolgot.
Nagy Beak-ek:
Például: Black Diamond Pecker #2,Cassin Iron Hawk. Hasonlóak mint egyel kisseb társaik. Nem kell hosszan részletezni őket. Nagyobb méret már relatív nagyobb tartóerőt is biztosít.
Extra nagy beak-ek:
Például: Black Diamond Pecker #3, Pika Toucan. Ezeknél a méreteknél már szó lehet egyes esetekben a szög helyettesítéséről egy beak-el, ami a méretből kifolyólag adódik.
Copperhead :
Kétségtelenül ez az egyik legfélelmetesebb dolog techno mászásnál. A Copperheadek kis alakú ékek melyek képlékeny anyagból készülnek. Ezeket a képlékeny ékeket hasonlóan mint társaikat repedésbe illesztik,azonban ők gyakorlatilag elkenődnek a falban. (ehhez használhatjuk a
kalapácsunk horgos részét, ill. bármilyen hegyes tárgyat.) A mászók három standard méret közül választhatnak. A copperheadeket általában mivel egyszer használatosak a már megmászott hosszban szokták hagyni. Teherbírásuk minimális, nem esés megtartására tervezték őket, amit felépítésük is jól mutat. ( jó ellenpélda erre Andy Kirkpatrick esete aki a híres Reticent Wall szólózása közben ( az El Capitan legnehezebb techno útja) a második hosszból kiesett (A4+) és egy jó nagy esés után egy head tartotta meg.) A hagyományos ékekkel ellentétben a head-ekben egy acél huzal található melyre fel vannak fűzve a fejek. További fajtája a circlehead mely kör alakú.
„Az évek során az ember hozzáállása a headekhez sokat változik,először az ember fenntartásokkal közelíti meg, használja őket .Később egyre biztosabb lesz,minél nehezebbeket mászik egyre jobban nyúl az azelőtt fenntartásokkal használt eszközökhöz, kezdi megszegni a magával támasztott szabályokat melyek addig a biztonságát garantálták.
Íme néhány gondolat,ötlet használatukhoz:
1.Szabály : Soha ne bízz egy head-ben !
Nem számít a kora, mennyire biztosan és fixen is néz ki, nem számít hányan használták illetve mászták már át a hosszt a segítségével, soha ne bízz egy headben. Próbáljunk fenntartással kezelni minden egyes headet ezzel is csökkentve egy esés kockázatát.
1.2 Gyakorlat teszi a mestert:
Sok bombabiztosnak, és bombabiztosan elhelyezett head gyakorlatilag egy időzített bomba. Gyakorlatilag nem tudhatjuk idejét, minőségét. Mégis hogyan ítéljünk meg egy headet?
Természetesen itt is a gyakorlat az úr. Gyakoroljunk headeket elhelyezni, (először talán órákba is telik egy jó head bekalapálása) ennek során megláthatjuk bármilyen jónak is néz ki az adott eszköz könnyen megüthetjük vele a bokánkat és cipzárazhatjuk ki a közteseket a földig. Az
ember inkább ismert környezetben tanulja meg használni őket illetve megítélni minőségüket, mint alkalom adtán perecelni velük.
1.3 Soha ne bízz a tesztedben:
A headekkel való mászás nagy precizitást, pszichét és technikai tudást igényel. A techno mászásban megszokott felszerelés rángatás és tesztelés a headeknél is szükséges hiszen hogyan állapítanánk meg az eszköz terhelhetőségét, azonban ezt is fenntartásokkal alkalmazzuk. A head felépítése a következő: az eszközön végigfutó sodronyra vannak felerősítve az egy ill. kettő részből álló fejek, az eszköz alsó végén pedig található a hurok melybe akasztunk. Az eszköz felépítése miatt azonban nemcsak a headek fejei deformálódnak a repedésekben, hanem maga a kábel is. Számolni kell azzal hogy a sodrony kicsúszását megakadályozó fém szintén deformálódik és ezzel kicsúszik a fejekből ezzel sajnálatosan a mászó eséséhez vezet. Erre érdemes ügyelni, mindig ügyeljünk a teszteléssel.
2. Szabály: Teszt.
2.1 Vizuális teszt:
Vedd jól szemügyre az eszközt mielőtt beleugranál. Gondosan figyeld meg hogyan van elhelyezve, mien régiek a sodronyok, korrodálódva vannak-e már (ha zöldül akkor már egy ideje ott rohadhat).
2.2 A teszt:
Érdemes kis mozdulatokkal nem agreszzíeven kezdeni a köztest terhelni. Semmiképpen ne kerüljünk a head-el egy magasságba, majd innen kezdeni a tesztelést. Az alsó pontból akasszuk a daisy chainünket (quickfix,heveder) a köztesbe, illetve használhatjuk a trepnink egyik legalsó
fokát, majd szolidan és fokozatosan terheljük meg a köztest és rángassuk meg egyszer kétszer. Nem érdemes és nem is célravezető agresszívan mivel ezek az eszközök amúgy sem tartanak meg egy nagyobb esést. ( kivéve a nagyobb méretű head-ek )
3 Szabály: A köztes terhelése:
A kulcsa az egész metódusnak hogy minél kevesebb , minél kisebb erőt adjunkát a köztesnek. Minimalizáljuk a terhelést amit a köztes kap. Mozogjunk gyengéden, nem hirtelen és nagy mozdulatokkal, ne rángatózzunk, ne essünk vissza a köztesbe egy rossz köztesterhelés esetén.
Tartsuk a daisynket közel magunkhoz, akármilyen gyorsan csak tudjuk érjük el a következő köztest, és haladjunk tovább, próbáljunk minél kevesebb időt tölteni az eszközben.
4 Szabály: Headek mint köztesek:
Ha könnyebb techno utakat mászunk illetve csak rövid betétet mászunk át ahol head található hagyjuk a headet és ne akasszuk meg, ugyanis ahogy már írtam az esély hogy egy potenciális esést megtartson elég alacsony. Hosszabb szakaszokon ahol headeket találunk akasszuk meg
mindegyiket, nem számít milyen kicsi vagy rossz, próbáljunk ügyeskedni ( teherelosztás hosszú hevederrel, DMM Revolver alkalmazása, Nitro stb.), próbáljuk növelni az esélyt hogy a köztes megtartsa az esésünket. Nehéz techno hosszokban egy esés elég komoly lehet így kapaszkodjuk minden "fűszálba". Mindent akasszunk ami létezik, nem tudhatjuk mi állít meg.
Kampó:
A nehéz techno utak alapvető kelléke. Gyakorlatilag bármikor hasznos lehet, így mindig tartsunk magunknál egy kampót ami kihúzhat minket a bajból. Az elején furcsának tűnhet, de később megbarátkozunk a gondolattal és a kampók a legjobb barátainkká válnak, oly annyira hogy néha az ember már reménykedik “mikor lesz már egy kampóhely valahol?” – persze ez már csak nehezebb utakban. A kampózás lényege nagyon
egyszerű. Szimpla fizika. Ha egy kampót körültekintően és megfelelően használunk fizikai képtelenség hogy kijöjjön a helyéről, így számomra sokszor megbízhatóbb társak mint a frindek mivel jobban meglehet állapítani hogy tartanak-e. Méreteiket tekintve nagyon sok kampót különböztetünk meg, de gyakorlatilag a standard kampókat mindenhol használni tudjuk. Később ha fejlődünk nyithatunk a további típusok felé.
Két kampó mindig jó ha nálunk van. Az egész folyamat lényege hogy a kampó mindig erősen és fixen terhelve legyen lefele! És itt a kulcs. Lefele. Az én trükköm az,hogy folyamatosan állok a kampóban, soha nem CSAK ülök benne, mivel ha ülnék azzal elhúzom a faltól az eszközt ezért megszűnik a csak lefelé tartó erő. Ha CSAK állunk a kampóban és csak másodlagosan lógunk benne kicsi az esélye hogy kipattanjon. Figyeljünk a kampó slingjének az állására. A sok ficánkolás miatt a slinget kicsavarják, emiatt a kampó ki is fordulhat és így lefordul a helyéről. A kampók használatának már tényleg csak a képzelet szabhat határt. Fúrt lyukak, peremek, alsós fogásokba fejjel lefelé feszítő módban rakva, stb.). Gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás! Itt ez még fontosabb. Saját kötélgyűrű esetén ügyeljünk a felfűzésre!
Szögek:
A szögeknek akár egy külön fejezetet is nyithatnánk. Ezek azok az eszközök amelyek már a legelső mászóknak is rendelkezésükre álltak. Szögeket megfontoltan kell kezelni mivel rongálják a sziklát, ha tudjuk helyettesítsük őket mással.. Elhelyezésük olykor időigényes, visszaszerzésük még időigényesebb, néhol pedig ez nem is lehetséges. A szögek nagyon jó szolgálatot tesznek nagyfal mászásnál és ezen belül a techno mászásnál is. Megfelelő elhelyezés esetén nagyon erős fix pontot kapunk. Tökéletesek standépítéshez stb. (persze csak bizonyos fajták). Szögeken persze nem csak a bivalyerős késszögeket értjük, hanem a leg apróbb kis lapszögeket és trepnis szögeket is melyek sokszor egy esést nem képesek elviselni. Mielőtt megpróbáljuk rendszerezni őket ejtsünk néhány szót a használatukról.

Nagyfalon számos esetben nem tudjuk tökéletesen elhelyezni ezeket az eszközötet.Ilyenkor lép életbe a lekötés lehetősége (tie-off) (1.sz. ábra). A szögek a testén kell lekötni a lehető legközelebb a fülhez,hogy minél jobban csökkentsük a rá ható erőt,és ezzel elkerüljük a kifordulását. Kicsit fura gyakorlat,de annál hasznosabb hogy egy kihosszabbítható Express használatakor azt párszor megcsavarjuk és így akasztjuk bele a kötelet. Ennek előnye, hogy egy esetleges eséskor a megcsavart köztesen végigfutó erő a szögek még jobban a repedésbe hatja . (ilyen elven működnek a diagonális szögek, melyekről kicsit később)
Lost Arrow:
Jellemzően nagyon jó tartást biztosító szög. Talán a leg elterjedtebb is. Számos méretben kapható. Ahogyan mondtam megfelelő elhelyezés esetén egy bikaerős fix pontot kapunk. Ennek a pozitívumnak az ára ,hogy ez a szög gyakorlatilag a legnehezebb családjában. Elhelyezésének módja nagyon sok féle, ennek gyakorlatilag csak a képzeletünk szabhat határt. Többször kell extrém dolgokhoz folyamodjunk pl. (két szög egymásnak háttal és így beütve, stb.).
Profil szögek:
A profilszögek két nagy csoportba sorolhatóak. Keresztmetszet szerint megkülönböztetünk U és S alakú profilszögeket. Ezek a szögek a nagyobb repedések biztosítására szolgálnak. Szintén nagyon jó tartást biztosítanak mivel belülről feszítik szét a repedést. A téli mászás szintén alap kellékei. Az U típusú szögeknek élettartama jóval nagyobb mint S alakú társaiké. Az S alakú szögek könnyebben deformálódnak egy-két használat után is már úgy eltudnak deformálódni hogy többször gyakorlatilag nem érdemes használni őket. Méretválasztékuk szintén nagyon nagy. A legkisseb lefűrészelt végűektől kezdve a nagyobb méretekig.
Bong:
A bongok is a profilszögek kategóriájába tartoznak de mégis külön kell említsük őket. Sokat nem kell írni róluk hiszen a képek magukért beszélnek. Hasonlóak mint előző társaik azzal a különbséggel hogy testükön furatok találhatóak így a lekötés sokkal egyszerűbb.
Késpenge szögek:
A késpenge szögek képviselik a legvékonyabb címet a szögek között. Ezek a szögek szintén nagyon jól használhatóak azonban átmérőjükből adódóan tartóerejük is kiesebb. Méret tekintetében szintén sok fajtával találkozhatunk. A megfelelő elhelyezhetőség és tartás érdekében ezeknek a szögeknek egy a lapra merőlegesen álló fülük is van.
Diagonális szögek:
Ezekről a szögekről már említést tettünk. Speciális kialakításuk miatt (a fej néhány fokkal el van fordítva a testhez képest) egy esetleges esésnél az eszközre ható erők a szöget még inkább a repedésbe hajtják.
Rivet:
A rivetek olyan kisméretű gyakorlatilag nittek melyeket más elképzelhető módon már nem átmászható részeken helyeznek el. Ezeknek az eszközöknek az átmérője nagyon kicsi és nitthez hasonló füllel nem rendelkeznek. A végükön található egy apró pöcök, hasonlóan mint egy rajzszögnél, és erre kell ráhúzni egy river hangert. ( A river hanger egy önzáró gyakorlatilag speciálisan kialakított huzal. Alternatíva
lehet egy kis méretű ék melynek a fejét lejjebb húzzuk a huzalon.) A river hangert erre a kis pöcökre helyezzük majd ebbe akasztjuk a trepnit. Ezek az eszközök esés megtartására nem nagyon alkalmasak, csak a mászó súlyát képesek elviselni.
Félaktív eszközök:
Tricam:
A tricam-ek nem teljesen aktív eszközök. Átmenetet képeznek az aktív és paszziv ékek között. használhatjuk őket ékként, és használhatjuk őket aktív eszközként ha a hétlapjukban lévő profilba a hevederjüket behúzzuk. Létezik hevederes, és huzalos tricam is. A téli hegymászás egyik alapja,mivel ameddig a frindek és ékek kicsúszhatnak a jéggel telített repedésekből addig a tricam-ek felrepesztik a jégpáncélt és tartanak. Szinte minden méretben kaphatóak egészen 10mm-től 140mm-ig. A Tricamek még egy alternatívát jelentenek ha nagy párhuzamos repedésekről van szó. Ezek az eszközök átlagosan 30%-al könnyebbek mint friend társaik. Ezek az eszközök is használhatóak ilyen jellegű helyeken, akárcsak a friendek,mivel hárompontos felfekvésük maximális stabilitást biztosít még szűkülő repedésekben és lyukakban is egyaránt. Ahogy már említettem az eszköz a téli hegymászás ezzel eggyüt a téli techno mászás egyik alapkelléke.
A tricam másik és nem elhanyagolható előnye ,hogy elhelyezéskor pontosan megtudjuk ítélni hogy az eszköz tart-e illetve nem. Ez például a friendeknél nem minden esetben van így. A tricamek nagyon kis méretektől kaphatóak, ( 0.025) Ezzel beelőzve a friendeket a kis méretű
eszközök terén. Érdemes beszereznünk néhány ilyen eszközt, mivel kiváló tartást biztosítanak, olcsóak, és még ékként is funkcionálnak.
Aktív eszközök:
Friendek
Hagyományos friendek (Cam, SLCD):
Manapság a friendek nagyon előtérbe kerültek mindenfajta mászás során. A hagyományos frienedek szintén a techno mászás alapját képezik. A friendek felépítéséről és használatáról nem szeretnék beszélni ugyanis feltételezem ezek ismeretét, nézzünk azonban néhány tényt, ami
hasznos lehet mesterséges mászás során. A súly. Mind minden eszköznél ez is alapvető és meghatározó szempont. Ha Alpin-techno
mászásokra készülünk érdemes olyan cam-eket vásárolni melyek könnyűek de nagy munkanagyságúak így nem kell magunkkal cipeljünk olyan sokat. Kompromisszumot kell kötni. A duplatengelyes friendek munkanagysága a legnagyobb a világon (B.D Camalot), azonban ez
nagyobb súlyt is eredményez mint hasonló szimpla tengelyű társaik. Ebben az esetben azonban a nagyobb súly megengedhető a munkanagyság rovására. Nagyfalon ez életmentő lehet.
A cam-ek vásárlása előtt alaposan tanulmányozzuk akár interneten is a munkanagyságukat, ugyanis vannak szériák (B.D Camalot) ahol a kisseb méreteknél létezik nagyobb munkanagyságú cam, így nem éri meg ezekből a legkisebb méreteket megvásárolni. Úgy gondolom 0.4 (B.D Camalot) méret alatt nem érdemes hagyományos négypofás friendet vásárolni, mivel háromfejű társaik (TCU-k) sokkal nagyobb stabilitást biztosítanak kis repedésekben mint hasonló méretű négypofás társaik. Ezek az eszközök elégtelen pofa felfekvés esetén is tartanak, de erről majd később. Kis méreteknél személyes (többen is mondták) rossz élmény hogy az olcsóbb fajta cam-ek kis méretei hajlamosak beszorulni és ezért gyakran ott kell hagyjuk őket. Ez főleg a R.E Re-Flex szériára igaz.
A nagy frindekkel hasonló a helyzet. Úgy gondolom a kis és közepes méretekből legyen nálunk duplán, R.E 5 ös friend felett már nem nagyon tudjuk hasznát venni. (Persze ez csak a közeli mászó helyeken érvényes,de léteznek kivételek természetesen.) A nagy méreteknél én a hexeket javaslom, létező megoldás pedig a Big bro-k használata.
Ismétlődő kérdés : hány darab friendre lesz szükségünk egy út során. Azt az álláspontot támogatom hogy egy általános alpint-techno útnál két sor elég, a kissebekből pedig plusz néhány darab, esetleg TCU-k. A legkisebb méretek körülbelül a 13,8 mm között vannak. A hagyományos
négypofás friendeknél megemlíthetjük a hibryd négypofás friendeket melyeknek a pofái különböző méretűek. Ezeket régen a H.B gyártotta.
Friendek használatakor is törekedjünk a minél nagyobb magasság elérésére, ne legyünk restek használni a friend végén található hurkot, és ebbe akasztani. A slingel ellentétben így nyerünk néhány centit ami néha nagyon fontos lehet.
A friendek használata mesterséges mászás során gránit mászó vidékeken ajánlott, mivel a kisseb méretek tekintve a kisseb munkanagyságot a kőzetpuhasága miatt kimorzsolódhatnak a falból.
Alienek, Splitterek:
Hasonló négypofás frindek az „alienek”. Ezek az eszközök jóval kisebbek a frindeknél mind pofák és mint tengelyszélesség tekintetében. Kisebb tengelyszélességgel sokkal sekélyebb,szűkebb,vékonyabb,inhomogénebb repedésekben is tartást biztosíthat. Ezek az eszközök mint mondtam kisebbek és nem is találkozhatunk „nagy” méretekkel. A legkisebb méretek olyan 8 mm körül mozognak. .Alienekhez kapcsolódóan megemlíthetünk Hybrideket. A hibrid alieneknek a pofáik különböző méretűek. Ez a méretkülönbség a teljesen inhomogén és elégtelen repedésekben is tartást biztosít. Az alienek a kiváló minőségükről is ismertek. Napjaink egyik alienje a piacon a Wild Country Zero. Az alienek a nehéz techno utak legfontosabb kellékei. Kis méreteknél szintén alternatívák lehetnek.
TCU (Three CamUnits):
Ezek az eszközök hasonlóak a friendekhez. Ugyanazon elven működnek. Felhasználási körük hasonlít az alienekhez. Hasonlóan kis méretben gyártják őket, és sekélyebb inhomogén repedések falán is jól tartanak. A pofák elégtelen felfekvése esetén is. Pofáik mérete nagyobb, azonban csak hárommal rendelkeznek. Dupla szárral látják el őket. Többek állítása szerint is ezek az eszközök jó alternatívái a kis méretű négypofás frindeknek. Én is ezt az elvet vallom, sőt még egy pont a javukra hogy nagyon jól tartanak a legrosszabban kifriendedlhető repedésekben is.
A képen a D és az A jelöli a TCU-kat. A B eszköz egy BC Camalot, a C pedig egy Alien( 7.8 mm-től már kaphatóak).
Ball Nuts:
A legkisebb aktív eszközök közé sorolhatóak. Jellegzetességük hogy nem pofákkal vannak ellátva hanem egy fél gömb alakú ék mozog egy acél lapon ami beékelődik a repedésbe. Ezek az eszközök már 3mm-től használhatóak és akár egy régi szög utáni repedésbe is eilleszthetőek.
Méreteiket tekintve 3mm től egészen 18mm-ig megtalálhatóak, azonban ebben a nagyságban már érdemesebb egy TCU,Cam vagy Alien használata.
Fúrt lukba rakott fémeszköz. Egy olyan fixpont a falon amit legtöbbször akkor alkalmaznak, ha a kőzetben másképp nem lehetséges fixpont létesítése, vagy erős fixpont kialakításakor. Teherbírásuk kb. 20 kN.
A fúrt lukba történő rögzítés szempontjából megkülönböztetünk:
 beragasztható nitteket,
 dübellel rögzíthető nitteket.
A nittfül alakja szerint megkülönböztetünk:
 egyenes nittfül: Csak 'O' alaku karabinerrel használható, a karabinernek a falon támaszkodnia kell, különben a nittfülre ható nyomaték a dübelt a falból kifelé húzza. (1.sz.ábra)
 csavart nittfül: D karabínerrel is használható, alatta a fal homorú legyen, mert különben a csomó hozzáér, és kidörzsölődik (két karabíner használatával ez elkerülhető) (2.sz.ábra)
 clown (3.sz. ábra), ring (4.sz. ábra): nem szükséges hozzájuk karabíner, aláhajlásban, mennyezeten is használhatók (a clown talpainak a sziklán támaszkodniuk kell).
Beragasztható nittek:
Petz - BAT'INOX:
14 mm átmérőjű ragasztható nitt.
Puha kőzetekbe igen alkalmas.
Teherbírás: 50 kN
Tömeg: 250 g
Hossz: 10 cm
Petz - COLLINOX:
10 mm átmérőjű ragasztható nitt.
Véglegesen telepített kikötési pontokhoz.
Teherbírás: 25 kN
Tömeg: 94 g
Hossz: 7 cm
Dübellel rögzíthető nittek:
Petz - COUDEE:
Nittfül barlangba.
A karabinert a fal síkjára merőlegesen tartja, így a kötél nem súrlódik a sziklán.
Teherbírás: 15 kN
Tömeg: 32 g
Petz - VRILLEE:
Nittfül barlangba.
Teherbírás: 15 kN
Tömeg: 32 g
Petz - CLOWN:
Barlangi beszerelő nittfül.
Kialakításánál fogva karabiner nélkül beleköthető a kötél, falon és plafonban egyaránt használható távolságot tart kötél és szikla között.
8 mm-es csavarral szerelve
teherbírás: 12 kN
tömeg: 40 g
Petz - CHEVILLE AUTOFOREUSE:
Edzett acélból készült önfúró dübel kézi nittfúróhoz.
Petz - TAM TAM:
Barlangászkalapács.
Nittelőkalapács kézi nittfúróval elhelyezett biztosítópontok kiépítéséhez.
Tömeg: 535 g
Hossz: 26.5 cm
Petz - BONGO:
Kalapács szögeléshez
Magashegyi és mesterséges mászásokhoz, valamint utak kiépítéséhez.
Tömeg: 680 g
Hossz: 33 cm
Petz - PERFO SPE:
Nittfúró önfúró nittekhez.
Tömeg: 208 g
Átmérő: 8 mm
Petz - ROCPEC:
Fúrószárakkal használható kézi nittfúró.
Tömeg: 198 g
Petz - ROCPEC ADP:
Adapter a ROCPEC nittfúróhoz.
Még sokoldalúbbá teszi a ROCPEC nittfúrót, kényelmesebbé és hatékonyabbá teszi a 12 mm-es önfúró nittek behelyezését.
Tömeg: 37 g
A fix pontok csoportosítása:
– pozíciós fix pont: a kötél megfelelő helyre történő elhelyezését biztosítja,
– biztosító fix pont: a kötél pozicionálásában nincs szerepe, de teljesen megbízhatónak kell lennie,
– természetes fix pont: fa, fűzőlyuk, állócseppkő stb. (a kőtömbök veszélyesek, mert elbillenhetnek, elmozdulhatnak),
– mesterséges fix pont: önfúró nitt, ragasztott nitt.
A nittek elhelyezésének legfontosabb szabályai:
– a nittet repedésektől, sziklaélektől távol helyezzük el,
– a nitt mindig merőleges legyen a fal síkjára,
– a dübel teljes hosszában a furatban legyen, a furat szája ne legyen tölcséres,
– a nittfül csavarját csak ütközésig húzzuk meg, megfeszítése a terhelhetőséget csökkenti.
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|